Poslední příspěvky

Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Nová 50 - co vy na ni? / Re:Nová 50 k připomínkám
« Poslední příspěvek od Jiří Novák kdy únor 21, 2018, 07:09:14 dopoledne  »
Já osovbně jako RT elektro vyhl. 50 bůbec nepotřebuji a koupím si ji.
Je to dle mne vyhazování peněz a je k ničemu!!Já se vyslovuji za velkou elektrotechnickou společnost Vyhl.50 jako takovou bez náhrady zrušit!!!!!!
12
Všeobecná diskuze / Re:Diskuze o programech
« Poslední příspěvek od Šéfredaktor kdy únor 18, 2018, 10:18:51 dopoledne  »
Na www.klimsa.cz je nová verze programu Revize Q.

Verze vznikla dle ČSN 33 2000-6 ed. 2 nahrazující původní normu od 6/2019.

Změny se týkají nových údajů přidaných na titulní stránku revize,  a také jiného způsobu zápisu závad...členění dle kódu závady, možnosti doporučení oprav apod.
Staré revizní zprávy se pro další používání nemusí nijak konvertovat, přepisovat apod. Stačí nainstalovat novou verzi programu.
Aktualizace je placená, ceny jsou individuální, do 400,- Kč.

Zdravím
Klimša David - 603 256 951; klimsa@klimsa.cz
13
Diskuze provozních elektrikářů / Nová ČSN 332000-4-41 ed.3
« Poslední příspěvek od Štěpán Valenta kdy únor 01, 2018, 04:00:25 odpoledne  »
Nová ČSN 332000-4-41 ed.3  je prakticky nepoužitelná - tedy pokud to urychleně nezachrání připravovaná TNI. Nebo raději oprava ed.3 

Překlad z angličtiny trhá oči čtenáře,  pochopit jednoznačně některé výrazy v podstatě není možné…

1) Zavedení nutnosti proudových chráničů v koncových obvodech pro svítidla v prostorech samostatných domácností...  Týká se jen rodinných domů a bytů    Vysvětlivka říká že to jsou všechny domy na trvalé nebo přechodné bydlení ... Jsou  tedy samostatnými domácnostmi myšleny i hotely a ubytovny…?
2)Vypadlo členění prostor (bezpečné, nebezpečné…)  z hlediska bezpečnosti a následně chybí doplněná ochrana...
3)V síty TN vypadly požadavky na provedení uzemnění...
4) Norma neúspěšně bojuje s pojmem laik, osoba poučena a osoba s elektrotechnickou kvalifikací.  Jak jednoduše spojuje osobu poučenou a osobu s elektrotechnickou kvalifikací výraz z dřívějších ČSN a to je  osoba  odborně způsobilá…
A raději končím.
Zavést montáž proudových chráničů u svítidel je určitě možné , ale zrušit prakticky doplněnou ochranu a podmínky na provedení uzemnění je již výrazně za hranou na bezpečnou instalací prováděnou dle tohoto předpisu.

Vydat  pouze překlad CENELEC  v této podobě bez národního doplňku, který byl součástí návrhu této normy je mírně řečeno velmi nešťastné a podobnou zemi jsem v přehršli národních dodatků nenašel ... a ani TNI pokud skutečně bude vysekané části obsahovat, to jako o třídu nižší právní předpis již nenahradí. Bohužel.
Zatím tedy budeme v našich online kurzech školit ed. 2 a snad do konce její platnosti dojde ke smysluplné  nápravě.

Nejlepší variantou nápravy by bylo vydání opravy k  ed.3 s přiložením připravené přílohy NA , tak jak bylo uvedeno v návrhu ed.3, který jsem měl k dispozici...
                                                                                          >:(
14
Všeobecná diskuze / Re:Diskuze o programech
« Poslední příspěvek od Šéfredaktor kdy Leden 26, 2018, 10:03:05 dopoledne  »
Na www.klimsa.cz jsou ohlášeny AKTUALIZACE:

01/2018: Aktualizace - Elektrovýpočty verze 4.6
01/2018: Aktualizace - Elektrovýpočty QUICK verze 1.2
01/2018: Aktualizace - Závadovník verze 2018
01/2018: Aktualizace - Učební text - verze 14.6

Nebo-li změny, doplnění...dle nových norem za 2017.


...tady to žije    ;)


Zdravím
Klimša - 603 256 951
15
Všeobecná diskuze / Problém s nabíjemím mobilu
« Poslední příspěvek od Šéfredaktor kdy Leden 24, 2018, 09:33:44 dopoledne  »
Dobrý den, mám takovou prozbu, měl jsem telefon sony xperia tipo st21i, který mi vydržel 4 roky 9 měsíců a 17 dní, ale jak jsem ho nabíjel naposledy tak se telefon rychle zahříval a po rychlém rozžhavení každých 15 sekund nabíjení vypínalo a vždycky po samovolném vypnutí nabíjení na nabíječce místo toho aby telefon zůstával při nabíjení ve vyplém stavu tak se sám při nabíjení přepínal do zaplého stavu a dotyková plocha už nereágovala a pak už se to tak zhoršovalo že už nešel pustit vůbec a na té nabíječce už se ani nerozsvítil tak už jsme ho potom vyhodili, a myslím si že když se telefon na té nabíječce rychle rozžhavoval že mohl v telefonu při nabíjení vzniknout zkrat, a teď se zeptám na jednu věc, mám se obávat toho že pozůstalý usb adapter od telefonu sony xperia tipo st21i může být telefoním zkratem poškozen? Víte? já už mám teď nový telefon a ten nový telefon jsem zkoušel nabíjet tou pozůstalou usb nabíječkou od telefonu sony xperia tipo st21i a je divné že ta pozůstalá usb nabíječka funguje furt dobře i přesto že jsem ten rozžhavený zkratovaný telefon na ní nechal asi tak minutu ale i přesto se obávám že mi může začít náhle špatně fungovat a nebo že mi přestanou fungovat datové piny jako je datová pina D+ a D-, nebo já se zeptám takhle, může i jednominutový zkrat usb adaptéru ublížit? Případně datovým pinám? Nebo pokud jsem to při zkratu za minutu odpojil tak se ještě obávat nemusím? Víte proč se takhle obávám o ten pozůstalý usb adapter? Protože se mi může hodit jako náhradní. Těším se na vaši odpověď. S pozdravem Daniel Vansa.
16
Všeobecná diskuze / Re:Diskuze o programech
« Poslední příspěvek od Šéfredaktor kdy Leden 01, 2018, 08:04:48 odpoledne  »
Na www.klimsa.cz je nový soft - 2 x
1/ Adresář PRO...BEZPLATNĚ KE STAŽENÍ

Program nejen pro uchování kontaktů, ale také informací o firmách a o lidech, a to z důvodu úspěšného vyjednávání, vedení rozhovorů, udržení vztahů.
Pokud si chcete objednat přednášku (jednodenní seminář s nácvikem) o vyjednávání, naučit se vnímat neverbální komunikaci, naučit se jak přesvědčit, objednejte si mne. Jsem dostupný i střední nelakomé vrstvě (zavolejte 603 256 951 - Klimša).

2/ Kniha FAKTUR

Snadné vytváření a kontrola faktur (dokonalý přehled).
Knihu lze mít jen jednu na x let, ale jde mít jednu pro každý rok, nebo pro různé firmy. Program je uživatelsky příjemný, ale hlavně umožňuje kontrolu (ne)plateb a přehled příjmů, DPH apod.
Víte v každé fázi roku za kolik pracujete?

Vše nej do nového roku

Klimša David
603 256 951
17
Všeobecná diskuze / Vánoční kurz z vyhl..50
« Poslední příspěvek od Šéfredaktor kdy Listopad 29, 2017, 07:57:31 odpoledne  »
Vánoční kurz z vyhl..50 za speciální cenu.

Korespondenční kurz ukončený 2.1. 2018 zkouškou.
Uzávěrka přihlášek 15.12.2017
18
Všeobecná diskuze / Nesvítící LED pásek
« Poslední příspěvek od Šéfredaktor kdy Listopad 24, 2017, 05:09:38 odpoledne  »
Dobrý deň, poprosím o Vaše cenné rady a názory, či je možné na stropnej LED lampe vymeniť samotný LED pás za nový. Kúpili sme lampu, prilepili mamutom v ecterieri o polystyrenovy strop, zapojili, lampa fungovala pár krát a potom led pás začal svietiť tak na 10% z toho čo predtým. Testovaním a meraním sme zistili že trafo je na 100% v poriadku, chyba je teda v samotnom páse. Je možnosť takéto niečo vymeniť ? Keď s tým máte skúsenosť, ocenil by som aj Vašu opravu za finančnú odmenu. Ďakujem veľmi pekne za Vaše odpovede.
Marek
19
Všeobecná diskuze / Re:Diskuze o programech
« Poslední příspěvek od Šéfredaktor kdy Listopad 19, 2017, 03:41:19 odpoledne  »
Na www.klimsa.cz je nový program: Organizér revizí PRO

Program umožňuje vést přehlednou evidenci plánovaných revizí a jejich historie.

V programu je vše tak, abyste jakékoliv naplánované množství různých revizí, pro mnoho investorů, mnoho míst, mnoho lidí co revize dělají, mnoho lidí co odstraňují závady, vedli přehledně, mohli jakkoliv záznamy selektovat, předávat na provedení revizí, odstranění závad...cokoliv.

Myslím, že uživatelsky to je nejen přehledné, ale hlavně jednoduché.

Zdravím

Klimša David
603 256 951
klimsa@klimsa.cz
www.klimsa.cz

Nově také
- sekce KE STAŽENÍ (umožňuje programy stáhnout, vyzkoušet, koupit on-line
- program Kontroly PPZ (protipožární zařízení: hasicí přístroje, hydranty, protipožární uzávěry, protipožární klapky).
20
Všeobecná diskuze / Re:BONEGA . pro elektrikáře...
« Poslední příspěvek od Šéfredaktor kdy Listopad 19, 2017, 03:11:34 odpoledne  »
Dvoumodulové „chráničojističe“ nově i typu „A“

Vážení,

Na základě požadavků z praxe jsme rozšířili sortiment dvoumodulových „chráničojističů“ také o přístroje typu „A“. Proč a kde používat proudové chrániče či „chráničojističe“ typu „A“? Jaký je rozdíl oproti klasickému typu AC?
1) Základní rozdíly mezi proudovým chráničem typu „A“ a „AC“ a proč se použití typů „A“ tak rychle rozšiřuje:

Obecně lze popsat, že proudový chránič typu „A“ reaguje na sinusové střídavé a pulzující stejnosměrné reziduální proudy.

Používá se v klasických střídavých sítích a v sítích s fázovou regulací výkonu, v sítích s pulzními zdroji, apod. V některých zemích je dokonce nařízená instalace chrániče typu „A“ do rozváděčů v bytové a domovní výstavbě.

Proč se jejich používání tak rychle rozšiřuje? Protože dokážou předejít zbytečnému „vypadávání“ chráničů.

Jeho konstrukce umožňuje nereagovat příliš citlivě na malé rušivé vlivy, které neznamenají ještě žádné ohrožení. Vypnutí má předem nastavený limit na stejnosměrné reziduální proudy, takže proudový chránič řízeně vypne až v případě skutečného nebezpečí. Tyto nežádoucí stejnosměrné složky vznikají navíc velmi nahodile a to obvykle v pulzních (spínaných) zdrojích. Těch v posledních letech velmi přibývá. Naleznete je v běžných spotřebičích, jako jsou varné desky, televizory, PC, osvětlení, svářečky, atd.. Nahrazují se jimi klasická trafa a to díky vysoké ceně mědi na jejich výrobu.

Proti tomu běžný proudový chránič typu „AC“ je na takové rušivé vlivy velmi citlivý a obvody tak zbytečně přerušuje. I velmi malý stejnosměrný proud pro něj znamená poruchový stav. Svou konstrukcí je proto určen jen pro „čisté“ sinusové střídavé reziduální proudy a tudíž je vhodný jen pro klasické střídavé sítě se spotřebiči bez pulzních zdrojů.

Stále častěji se u uživatelů  stává, že po pořízení nových spotřebičů (pračka, varná deska, televizor, PC atd.) začne nahodile či pravidelně po zapnutí spotřebiče do určitého režimu doposud dobře sloužící proudový chránič či RCBO typu AC „vypadávat“. Po vyloučení možných poruch spotřebičů je obvykle jediným řešením náhrada přístroje typu „AC“ za typ „A“.

2) V čem jsou navíc dvoumodulové RCBO („chráničojističe“) užitečné?

Dvoumodulové RCBO je odborně řečeno „jednomodulový proudový chránič s nadproudovou ochranou“ nebo v praxi spíše zažitý pojem pro kombinovaný přístroj jako „chráničojistič“ nebo také „jističochránič“.

    pomocí dělené páčky přístroj odliší, zda vypnutí vyvolal zvýšený reziduální proud nebo zkrat či tepelné přetížení, více na: http://www.bonega.cz/go.asp?odkaz=elektro/pep_chranicojistic_rcbo_15ka.asp
    zásadní úspora místa oproti dvěma samostatným přístrojům (chránič + jistič)
    odpadá nutnost propojení přístrojů při kombinaci samostatného jističë + chrániče
    jeden přístroj tak reaguje nejen na nebezpečné svodové proudy, ale také řeší „předjištění“ proti zkratu a tepelnému přetížení
    použití takových přístrojů přináší zvýšení bezpečnosti a především spolehlivosti jištění (nenasčítávají se reziduální proudy z více obvodů do jednoho chrániče)

3) Nové „chráničojističe“ typu „A“ přidány i do online aplikace Ověření návrhu.cz

Oblíbenou aplikaci www.overeni-navrhu.cz jsme kromě RCBO rozšířili také o další přístroje a rozváděčové skříně (např. nové skříně a přepínače ABB, či pojistkové odpínače od OEZ a další).
 
Přejeme pohodový den

Dipl. ing. Roman Hudeček
BONEGA
www.bonega.cz
696 66 Sudoměřice nad Moravou 302
email: roman.hudecek@bonega.cz
 mobil: (+420) 603 542 347
Stran: 1 [2] 3 4 ... 10