Anketa

Mají zástupci svazů iniciovat vznik nového  celorepublikového spolku prostřednictvím valné hromady elektrotechniků ČR?

ANO
3 (100%)
NE
0 (0%)

Celkem hlasů: 3

Autor Téma: Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?  (Přečteno 22531 krát)

Offline Dobiáš Miroslav I.

 • Globální Moderátor
 • Nováček
 • *****
 • Příspěvků: 21
 • Karma: +4/-0
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #30 kdy: Duben 28, 2014, 12:05:12 odpoledne »
Citace: ..na sjednocení nemá vlastně nikdo z přítomných zájem..

          Tak tomu se ani moc nedivím. Podle posledních informací, které se ke mně dostaly, se o vedení zajímají stále stejní lidé. Bohužel se jedná o tvrdě konzervativní přístup, který těmto lidem zajišťuje poměrně snadný příjem peněz z různých školení, zkoušek, potvrzení ap. Jedná se o činnost, která v principu nemůže přinést žádnou změnu v elektrotechnice. Je to prostě "mlácení prázdné slámy". Ale právě lidem, kteří udržují již značně přežitý, nefuknční systém (tedy nebezpečný), tento stav zcela jistě vyhovuje. Nedá se nic jiného udělat, než je nahradit novými lidmi s progresívním myšlením, kteří se nebudou bát nových požadavků v elektrotechnice. A to, že to budou lidé mladí, nově vzdělaní, schopní efektivně využít výpočetní techniku ve prospěch věci, tak o tom ani trochu nepochybuji. Doporučuji konzervativcům : JDĚTE JIM Z CESTY.

Offline Jan Franěk

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 31
 • Karma: +1/-1
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #31 kdy: Duben 28, 2014, 12:49:05 odpoledne »
Na jednu stranu byl pro mě výsledek posledního jednání očekávatelný. Co jsme měli udělat, se opět neudělalo, tak se úkoly rozdaly nově. Snad příště. Tedy až na pár drobných vyjímek.
Pak snaha o sjednocení, kde je takřka nulová odezva od jednotlivých cechů, svazů, spolků i jednotlivců.
Položme si (pokolikáté už) otázku, proč tomu tak je. Co těmto lidem a spolkům, může tato skupina nabídnout? Bohužel už řadu let nic moc nového. Stále stejní lidé, stále stejné postupy. Kolikrát jsem už upozorňoval na to, že bez aktualizovaných webových stránek, jako by nikdo neexistoval? Zkuste si na internetu najít třeba KEČR, nebo UEČR. Ani ESČ, není schopna, připravit své vlastní kvalitní webové stránky. To nemluvím o mnoha spolcích a ceších, kde jich většinu na internetu taky nedohledáte. Co skrývají? Čeho se bojí? Nic? Tak proč s tím něco neudělají?
Jen dodám, že je to pouze první krok a zdaleka ne jediný.

Pak na straně druhé, jsem zažil obrovské zklamání a to ze dvou důvodů. Jedním je stálá „ilegalita“ KEČRu, který se měl, alespoň podle mých informací, na AMPÉRu oficiálně představit. Bohužel nic.
Tu druhou záležitost si nechám zatím pro sebe. Tu ještě vstřebávám a musím si to pořádně urovnat v hlavě. O tom někdy příště.

Bylo by zapotřebí, mnohem více informovat veřejnost o prováděných krocích, i o výsledcích proběhlých jednáních. Také o připravovaných krocích, splněných úkolech, případně dalších aktivitách. Navštívit alespoň některá, z mnohých konaných školení a představit široké odborné veřejnosti své cíle, aby vůbec měli šanci, říci co se jim nezdá, nelíbí, nebo o co by případně měli zájem. Co by pomohlo OSVČ, firmám, zaměstnancům. Jak by si oni sami představovali práci podobného sdružení. Včem by jim mohlo být nápomocné. ALe to jsem asi zase v rovině scifi.  :-[

PS: nejde mi o nic jiného, než o to, aby se někteří zamysleli nad tím co píšu. Proč, to by mělo být jasné. NEní mi to lhostejné a rád bych viděl většinu elektrikářů ve spolku, který by jim mohl pomáhat jak v profesně, tak na půdě úřadů.
« Poslední změna: Duben 28, 2014, 01:00:36 odpoledne od Jan Franěk »

Offline Štěpán Valenta

 • Předseda
 • Člen Českého elektro svazu
 • Nováček
 • ***
 • Příspěvků: 43
 • Karma: +6/-0
 • Být připraven, jest vše.
  • Český elektro svaz
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #32 kdy: Květen 04, 2014, 10:55:59 dopoledne »
Vrátim-li se k názvu diskuse musím bohužel konstatovat:
Stávající svazy, cechy, komory a unie prostřednictvím svých cechmistrů, předsedů a presidentů nejsou vybaveni ani elementární schopností se smysluplně  a účinně spojit.
Dnes po faktickém ukončení UE ČR (odchodem bývalého předsedy) nemá ČES již prakticky žádného partnera ochotného a zejména schopného přijmout kompromis a zbytek ještě funkčních svazů spojit.
Na naše návrhy na spojení všech svazů do jednoho ekonomického subjektu a následné ukončení celé té nedůstojné plejády svazů, cechů a komor... nikdo neodpovídá.
Na stole sice stále leží jeden vážně míněný návrh a to, aby všechny svazy vstoupili do jednoho "tradičního" svazu.  S podmínkou, že všichni členové těchto svazů ztratí volební pravo a právo být volen do orgánů tohoto svazu.  Zatím se však nenašel žádný člen ČES, který by s takovou nedůstojnou a totálně nedemokratickou podmínkou souhlasil... Což mně osobně velmi potěšilo a je to dokladem dobrých demokratických základů našeho ČES.

Jaké mám ohlasy z řad elektrotechniků a to třeba i mimo ČES?
Spojení všech svazů by uvítali a to nejlépe sloučením do jednoho subjektu - což mimochodem vyplývá i z anket na našich stránkách...
Většinou nemají elektrotechnici zájem na povinném členství v Hospodářsko komoře ani v profesních svazech. Já k tomu velmi rozumím a dodávám, že existují  jen dvě známe formy účasti OSVČ v profesních společenstvech. A to buď pro všechny dobrovolné členství nebo pro všechny povinné.
ČR však po roce 1989 přišla s kuriozitou, která nemá nikde v zavedených demokraciích obdobu. A to, že privilegovaným profesním subjektům dala povinné  členství (lékaři...).  Těchto několik subjektů tak získalo neskutečnou možnost zásadním způsobem ovlivňovat legislativu na úkor většiny. Skupina OSVČ se tak stalo Otloukánkem jak pravého tak levého spektra politické garnitury.

Kdyby elektrotechniční představitelé byli schopni překročit stín svých malicherných a nicotných minisvazů, cechů a pseudokomor mohlo by být elektrotechnické společenstvo vzorem pro ostatní profese a nepříznivý a nikde nevídaný stav vyosení vlivů jednotlivých profesí vrátit do normálních mezí. Tak jak se tradicí vytvořily v okolních demokratických zemích. A nebylo by nutné ani povinné členství OSVČ tak jak je třeba v Německu. V Rakousku je model, kde žádný subjekt není povinně v profesním subjektu. A oba modely bezchybně fungují, na rozdíl od třetí České cesty...
« Poslední změna: Květen 04, 2014, 10:59:32 dopoledne od Štěpán Valenta »

Offline Jan Franěk

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 31
 • Karma: +1/-1
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #33 kdy: červen 11, 2014, 10:54:04 odpoledne »
Zkuste si na internetu najít třeba KEČR, nebo UEČR. Ani ESČ, není schopna, připravit své vlastní kvalitní webové stránky. To nemluvím o mnoha spolcích a ceších, kde jich většinu na internetu taky nedohledáte. Co skrývají? Čeho se bojí? Nic? Tak proč s tím něco neudělají?
Jen dodám, že je to pouze první krok a zdaleka ne jediný.

Pak na straně druhé, jsem zažil obrovské zklamání a to ze dvou důvodů. Jedním je stálá „ilegalita“ KEČRu, který se měl, alespoň podle mých informací, na AMPÉRu oficiálně představit. Bohužel nic.
Tu druhou záležitost si nechám zatím pro sebe. Tu ještě vstřebávám a musím si to pořádně urovnat v hlavě. O tom někdy příště.

Tak pořád nic. Byl jsem informován, že by měl KEČR "vystoupit z ilegality" a to během AMPÉRU. Prozatím jsem o tomto kroku nic neslyšel, ani nečetl, stejně tak jako o jeho aktivitách. Webové stránky nula, stejně jako další informace. Asi už zůstau skeptikem. Nebo budu muset konstatovat, že stále titíž lidé, nemohou přinést této myšlence asi nic nového a zásadního. Vždy to skončí jen u zbožného přání.

Podobně jsou na tom asi i kolegové ze Slovenska. Viz příloha

Offline Šéfredaktor

 • Pravda je jen jedna...
 • Administrátor
 • Plný člen
 • *****
 • Příspěvků: 160
 • Karma: +10/-0
  • Český elektro svaz
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #34 kdy: červen 17, 2014, 06:49:21 odpoledne »
Co dodat k počinu známému jako KEČR?
Vytvořit komoru elektrotechniků na základě zákona je věc, která by elektrotechnice mohla velmi výrazně pomoci.   A je tou nejvyšší a nejprospěšnější formu sdružení dané profese.
U nás bylo zákonem takto podctěno jen několik málo nejvyvolenějších uskupení...
A jak je vidět z příspěvku výše ani elektrotechničtí  kolegové na Slovensku nás zatím v této otázce nepředběhli.
Nemám však bohužel žádné zprávy o tom, že by některý cechmistr, předseda či president začal v této věci konat jakéko-li praktické kroky.

                                                                               ???                       
« Poslední změna: červen 17, 2014, 08:45:51 odpoledne od Šéfredaktor »

Offline Šéfredaktor

 • Pravda je jen jedna...
 • Administrátor
 • Plný člen
 • *****
 • Příspěvků: 160
 • Karma: +10/-0
  • Český elektro svaz
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #35 kdy: Listopad 29, 2014, 10:09:06 dopoledne »
V poště nám došel příspěvek ke sloučení elektrotechniků - se shrnutím ulynulých 25 let...

LETITÉ   P R O B L É  M Y  V  ELEKTROTECHNICE v CR  od 1990 dosud
-   V Ý Z V A - 
-   k tomu, jak je nazvat a hlavně jak je  vyřešit   -

1.       nejednotnost elektro (montážníci, projektanti, výrobci, revizní technici apod.
    17 listopadu 2014 je to (bude) už 25 let od doby zásadních změn v naší společnosti.
    Do roku 1989 byla v CSFR ale hlavně v ČR jedna z organizací s celostátní působností – Česká vědeckotechnická společnost (ČSVTS) se sekcí Pro údržbu a revizi elektrických zařáízení (PÚREZ). Tato sekce PÚREZ byla neopomenutelným účastníkem pro legislativu, tvorbu norem apod.v elektrotechnice 
    Proto se sešla v dubnu 1990 v Pardubicích (na nádraží ČD) tehdejší „špička“ elektrotechických odborníků s cílem se domluvit na budoucnosti elektrotechniky v případě zrušení či omezení činnosti ČSVTS – PUREZ
     A co se stalo - od roku 1990 bylo provedeno mnoho snah o sjednocení elektrotechniků v ČR – ale nedošlo k faktickému sloučení (sdružení), ale jen k utvoření nejdříve Český svaz elektro ČSE (nyní ESČ), Český elektrosvaz (ČES), Svaz Moravských elektrotechniků (SME) , Svaz moravskoslezských podnikatelů, v roce 1994 pak k založení Hospodářské komory CR a pak Sekce elektro HK ( SE HK CR), později pak Unie elektro ČR a dalších. Současně vznikaly cechy elektro (Zlín, Hodonín, Žďár n/S, Jihlava, Plzeň apod.) a Živnostenská společenstva elektro (EŽS Brno..) vzniklo také Sdružení elektrotechniků jižní Moravy (SEJM) atd. naposled v roce 2010 vznikla Elektrotechnická společnost ČR (ESCR). Vůbec se nedařilo tato „sdružení..“ ustavit ve všech krajích, oblastech či okresech a vůbec se nepodařilo „aktivovat“ pracovníky elektro, kteří jsou v zaměstnaneckém stavu - je jich více než 50% z celkového počtu všech pracovníků elektro. Nejsou „aktivováni“ živnostníci elektro, z projektantů elektro jen pár procent je v ČKAIT, revizní technici jsou „bezprizorní“ Dochází tedy k tomu, že elektrotechn ici nejsou jednotni. Tento stav velice vyhovuje vedení státu, neboť tím, že nejsme schopni se spojit, dohodnout, sdružit – nemá vedení státu žádného spolehlivého protivníka – a jsme tedy jen „stádem ovcí“, které jakýkoliv bača dovede tam, kde chce stádo mít
   
     Naše DOPORUČENÍ aby  na úrovní HK CR se stávající Sekce elektro (SE HK CR) se stala „onou“ střešní organizací elektrotechniků ČR skončila letos (říjen 2014), když Představenstvo HK CR zrušilo stávající SE HK CR a jediným členem elektro je Elektrotechnický svaz český (ESC) a jejich „malá“ profesní společenstva jen na některých okresec avůbec nikoliv na krajích


2.   problematika kvalifikace, vzdělání,   V současné době jako jediná (i když částečně nevyhovující) vyhl.ČUBP č.50 (stará více než 35 let), obsahující již neexistující profese, naopak zcela chybí nové, moderní pojetí vzdělání elektro, zcela chybí zásady pro pokračování celoživotního vzdělávání dospělých elektroodborníků (projektantů, revizáků a ostatních pracovníků). Není zde kontinuita pro §11 odst.4 – učitelé (kdysi to bylo jen pár učitelů na škole – nyní jsou to všichni pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci na školách - a ti v mateřských školách !!  Není žádný systém v tomto vzdělávání, většinou se hovoří jen o „přezkoušení“

    Naše DOPORUČENÍ - připravit novou vyhlášku o kvalifikaci v součinnosti s odborníky elektro z celé ČR .- nikoliv jen s TI CR a ESČ !!!  zústáva v platnosti, ale chtělo by to – za podpory politiků a Vlády ČR připravit nový Zákon o vyhrazených technických zařízeních (VTZ)
     Nemít povinnost oznamovat termín konání zkoušek orgánům SOD, uvést nutnost proškolení, piožadovat jako podklad pro vydání Osvědčení Zápis o zkoušce, upřesnit typy a způsoby odborného el.vzdělání apod.


3.   .Problematika odborné praxe  V současné době je nesmírný problém zajistit – po ukončení např. SOUe, SPŠE či VŠ pro jejich absolventy jakoukoliv odbornou praxi. Nejvíce je to vidět na budoucích elektroprojektantech, kteří se tuito profwesi neuší na škole, ale ani nemají nikde možnost získat odbornou praxi

     Naše DOPORUČENÍ spočívá v tom, aby Úřady práce v celé ČR zajistili potřebnou finanční dotaci pro ty firmy, které mohou provádět svými odboprníky odbornou praxi pro absolventy učilišť, absolventy průmyslových a vysokých škol – zejména pro projektanty, konstruktéry, programátory apod.

4.   Problematika návaznosti základního vzdělání elektro na „celoživotní“ vzdělávání dospělých a dalšího celoživotního vzdělávání elektrotechniků

    Naše DOPORUČENÍ -  „moduly“ vzdělávání elektro na učilištích, SŠT, ISŠ, SPŠE, bakalářské a úplné vysokoškolské vzdělávání pro žáky a studenty. Pak intenzivně se podílet na novém a moderním systému celoživotního vzdělávání dospělých pracovníků elektro.
    Podílet se na novém systému učňovského školství – odtrhnout ho od státu – a opět přejít k systému učňovského vzdělávání u firem.


5.   Problematika projektování elektro    Dnes je velmi málo schopných elektroprojektantů, zejména mladých a proto jej „dublují“ stavební projektanti, kteří kdysi získali nějaký projekt elektro a ten nyní „slepě“ kopírují

     Naše DOPORUČENÍ – viz část 3 – podmínky odborné praxe

6.   problematika „revizních“ techniků elektro (snad pracovníků pro kontrolu a revize v oblasti elektro a LPS

 Naše  DOPORUČENÍ – vrátit se zpět k roku 1990, kdy budouucí revizní technik absolvoval náročný „kurs RT“ v trvání několika týdnů, provedl několik „cvičných“ revizí s kvalifikovanám a zkušeným RT a teprve poté nastopupil k náročné zkoušce před odborníky SOD

7.   problematika vydávání Osvědčení, Oprávnění, Živnostenských listů. Kdo je vydává, kdo je kontroluje a další podrobnosti

Naše  DOPORUČENÍ – je to velmi složité – nyní vydává Osvědčení pro různé profese
v podstatě kdokoliv, Oprávnění vydává jen orgán SOD. ŽL vydává stát prostřednictvím Živnostenských úřadů bez hlubšího posouzení. Kontrolu zpravidla provádí sice inspektoři SOD, většinou bez zkušeností podle zásady:
 když to umíš – tak to dělej !            Když to neumíš dělat – tak to uč !
Když to neumíš učit – tak to řiď !    Když to neumíš ani řídit – tak to kontroluj !8.   problematika dokazování kvalifikace o získaných vědomostech a znalostech

   Naše DOPORUČENÍ  - vrátit so do roku 1961 tak, jak to bylo za vyhl.č.95/1961 Sb, v §4 odst4, eventuelně v roce 1914 - (vandrbuch)

 

9.   problematika kontrolní činnosti – na projektanty, na dodavatele montáží, na revizní techniky, na „vydavatele“ Osvědčení, Oprávnění, ŽL, na Stavební úřady a pod . Co dělá a kontroluje TI CR? Co dělá a kontroluje (a kým) ČUIP a jejich OI ? Jak kontroluje činnosti naší odbornosti Živnostenký úřad ? A výše uvedení – s jakými výsledky ?

    Naše  DOPORUČENÍ – je velmi složité a vyžaduje celnárodní diskuzi

10.    problematika všech norem ČSN a ČSN EN v oblasti elektro a LPS.
   
    Naše   DOPORUČENÍ – získat „oprávnění“ neopomenutelného účastníka řízení o nových normách a legislativě

 
Žďár n/S  10.listopadu  2014
Jaroslav Miklík
, cechmistr Cechu elektro okr.Žďár n/S
člen předsednictva UE CR (v likvidaci)
člen Představenstva SE HK CR (zrušena)
zakladatel Komory elektrotechniků CR


 
« Poslední změna: Prosinec 26, 2014, 04:59:39 odpoledne od Šéfredaktor »

Offline Dobiáš Miroslav I.

 • Globální Moderátor
 • Nováček
 • *****
 • Příspěvků: 21
 • Karma: +4/-0
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #36 kdy: Listopad 30, 2014, 08:37:44 odpoledne »
Jako legrace dobrý, amen.

Offline Šéfredaktor

 • Pravda je jen jedna...
 • Administrátor
 • Plný člen
 • *****
 • Příspěvků: 160
 • Karma: +10/-0
  • Český elektro svaz
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #37 kdy: Leden 18, 2015, 01:37:41 odpoledne »
Připomínky k Zápisu Sekce elektro (SE) HK CR z 4.12.2014:

   Na začátek vážná připomínka k přístupu či postupu Představenstvu HK CR !!
Mimo předsedy SE HK CR a člena představenstva HK CR Ing.Ryndy Jiřího NIKDO (snad) z fungující SE HK CR nevěděl o připravovaném aktu a pak i o zrušení (a neobnovení) SE HK CR
    V minulém období bylo v rámci HK ČR ustaveno 14 sekcí včetně SE HK CR. Nové
prezidium HK CR vytvořilo uměle 19 sekcí (funkčnost některých sekcí je pro elektrotechniky z celé CR naprosto nepřijatelná) a SE HK CR byla zrušena a již neobnovena.
Na jednání dne 4.12.14 bývalé SE HK CR jsme se dověděli od (bývalého) předsedy SE HK CR p.ing.Ryndy,  dlouholetého člena představenstva HK CR, že se snažil přesvědčit prezidenta HK CR ing.Dlouhého, viceprezidenta p. Pommra a zejména oborovou část představenstva, že zrušení el.sekce není krok správným směrem. Jeho snaha nenašla podporu od nikoho z vedení HK ČR.
    SE HK CR byla jednou z nejdéle pracujících sekcí na HK ČR, byla vytvořena bývalým prezidentem  Ing.Drábkem za účelem koordinace (jednotnosti) výstupů z oboru z HK ČR pro veškerou elektrotechnickou činnost v ČR.
    Na rozdíl od ostatních živ.společenstev v HK ČR vedle ESČ (Elektrotechnický svaz český) jsou ostatní živ. společenstva elektrotechniků začleněna při KHK a OHK. Takto pracuje většina společenstev které mají stovky členů a působí na rozdíl od ESČ na celém území ČR. HK ČR přesto udělila ESČ,  jako jedinému živ.společenstvu začleněnému  v oborové části autorizaci, aniž by měla celorepublikovou působnost.
   V současnosti,  zvláště za nového vedení ESČ (po odejití bývalého prezidenta ESČ Ing.Jiřího Fialy z funkce) ostatní elektrotechnická společenstva (Cechy elektro, EŽS Brno, Unie elektrotechniků CR, Komora elektrotechniků CR apod.)  neakceptují koordinační úlohu ESČ v rámci HK ČR a tím nastanou problémy s jednotným výstupem z oboru z HK ČR.
     Na jednání 4.12.14 bylo taktéž konstatováno,že se na oborové části představenstva uvažovalo  o vytvoření sekce VTZ (nikoliv pracovní skupiny) pro vyhrazená technická zařízení, která by měla pracovní skupiny elektro, plyn, tlak a zdvihací zařízení, což by bylo i vhodné pro elektrikáře.
   Názor viceprezidenta  p.Pommra na vytvoření pracovní skupiny pro VTZ by pak  předpokládal ponechání z výše uvedených důvodů SE HK CR  jako pracovní skupinu. Pracovní skupina ale nemůže již mít „podskupiny“.
    Současný stav, kdy za veškerou elektrotechniku v ČR vystupuje za HK ČR právník Mgr.R.Roušar (je sice nový prezident ESČ) je pro většinu elektrotechniků v ČR naprosto nepřijatelné. Můžeme se tedy domnívat, že zrušení SE HK CR a její neobnovení bylo účelové.
   Dále je pro elektrotechnickou veřejnost naprosto nepřijatelné, aby nás – elektrotechniky – zastupoval při jednání na ministerstvech  „jakýsi“ kontrolní a represivní orgán – Technická inspekce České republiky (TI CR).

Návrh:
-   Požádat jednotlivé OHK a KHK v celé ČR o novou „nominaci“ odborníků elektro (projektanti, konstruktéři, revizní technici, odborníci v elektrotechnickém školství, zástupci výrobců elektrotechnických výrobců, zástupci elektroenergetiky a dalších specialistů
-   Zajistit účast našich zástupců (nikoliv jen ESČ!!!) na nejbližším jednání představenstva HK CR, eventuelně nejdříve u pana prezidenta Dlouhého a viceprezidenta pana Pommra s cílem si vysvětlit důležitost této profese
-   Připravit – v rámci celé HK CR podmínky pro vznik nové sekce VTZ a následně pro podsekce elektro (PSE), plyn (PSP), zvedací zařízení (PSZZ)a tlakové nádoby (PSZZ) a celostátně tuto problematiku řešit
-   Po tomto ustanovení nové sekce VTZ by byla podsekce PSE (stejně jako ostatní podsekce) jedinou a neopomenutelnou účastnicí všech jednání o normách, k legislativě, k odbornému školství elektro a pod)

   Dodávám, že profese elektro – díky naprosto diletantnímu přístupu HK CR a ESČ stačila v roce 2014 degradovat náš obor – elektrotechniku na obor bez důležitost. Např. v roce 1960, kdy skončila v tehdejší ČSR elektrifikace obcí byla profese elektro ve městech a na vesnících brána jako čtvrtá nejdůležitější – po lékařích, učitelích. 
Likvidace naší profese začala  nepochopitelnou změnou ve vzdělávání, kdy NSK (národní systém kvalifikace) nebere v úvahu elektrickou energii jako vysoce nebezpečné medium

Žďár n/S  leden 2015               Jaroslav  M i k l í k
                     (bývalý místopředseda SE HK CR)


Offline Šéfredaktor

 • Pravda je jen jedna...
 • Administrátor
 • Plný člen
 • *****
 • Příspěvků: 160
 • Karma: +10/-0
  • Český elektro svaz
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #38 kdy: Leden 18, 2015, 01:40:45 odpoledne »
Z redakční pošty:  .....

Na vědomí Vám všem:

Je to absolutní neznalost rozhodnutí na zrušení ES vedení a prezidenta HK ČR
Ing.Dlouhého, bez vlivu a jakékoliv účasti:
 ESČ, bez možné účasti a vlivu předsedy ES Ing. Jiřího Ryndy.

ESČ to vzalo stejně jako všichni ostatní na vědomí bez účasti a jakéhokoliv možného vyjádření.

Soustavným štvaním bez semknutosti nás všech to nikam nevede, a je to špatný cíl, nahrává to
stále stejným „žvanilům“, kteří se vždy chopí představy, že by z toho mohlo pro ně něco kápnout.

Koncept EG je jedinou cestou - nikdo s ničím lepším nepřišel.

Sám se jednání EG nezúčastním.
 
Nechci podporovat mnohaleté škodlivé názory některých usurpátorů a osob,
které tradičně brzdí dlouhodobě potřebný rozvoj společné spolkové elektrotechnické činnosti, ve snaze získat moc a svůj vlastní prospěch.

EG pokud vznikne, považuji za dobrý počátek k dalšímu postupnému rozvoji a sjednocení,
ve kterém lze nezištně společně rozvinout Vaší spolkovou činnost elektrotechnických společenstev na stejných právech a principech všech.

Nejsem autorem tohoto projektru EG.

Zakladatelům této nové cesty přeji plnou podporu a osvobození od letitých usurpátorů, kteří zpracovali řadu návrhů, jak lépe odírat o peníze elektrotechniky ve svůj bezpracný zisk.
To nikdy v ESČ neprošlo.
.
Poslední je jich pokus v roce 2014 byl, že jsem byl jimi zvolen po mé abdikaci po 26 letech mé práce prezidenta v ESČ, v mé nepřítomnosti jejich dekretovaným prezidentem, a tím bych se stal zrádcem ESČ. Tyto věci bych mohl předložit a zveřejnit.
Nikdy jsem na tyto nesprávné návrhy nepřistoupil.

V další cestě Vám přeji dobře umět oddělovat plevel od zrna.
Plevel snadno poznáte, protože většinou se potrefená sama ozve.

Jiří Fiala - v důchodu
čestný prezident ESČ


Offline Šéfredaktor

 • Pravda je jen jedna...
 • Administrátor
 • Plný člen
 • *****
 • Příspěvků: 160
 • Karma: +10/-0
  • Český elektro svaz
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #39 kdy: Leden 18, 2015, 01:43:06 odpoledne »
        Z redakční pošty:


V Brně dne 17.1.2015
Vážený pane čestný prezidente ESČ,  Vážená elektrotechnická veřejnosti
Elektrotechnická odborná veřejnost i KEČR  děkují autorovi otevřeného dopisu, který byť není napsán na hlavičkovém papíru ESČ a není proto oficiálním dopisem ESČ, ale pouze osobním vyjádřením osob,  které  se pravděpodobně  zajišťují  jménem velmi Vážené a  elektrotechnické veřejnosti známé osoby   čestného prezidenta ESČ p. Jiřího Fialy, jehož názorů i letité práce pro elektrotechniku např. založení Unie Elektrotechniků ČR  si elektrotechnická veřejnost, cechy elektro i  KEČR nevyjímaje velmi váží.
Tento dopis a dílčí i neadresné pasáže v něm citované (například nesprávné a chybné názory, které nejsou v dopise vyjmenovány) svědčí o tragické bezvýchodné situaci elektrotechniků, kdy se ani zástupcům elektrotechniků v dozorčí radě HK-ČR nepodařilo obhájit nezbytnost a důležitost elektrikářského řemesla tak, aby pokračovala činnost sekce elektrotechniků jako samostatná sekce SE při HKČR. 
Vážený pane autore dopisu (viz příloha č.1) jistě každý elektrotechnik, který každodenně čelí  zakázkovému,  časovému i finančnímu tlaku od  řemesel hlavních -stavební  výroby- a i někdy neelektrotechnických prácí, kdy bývají  „stavební“ elektrotechnici   i pouhými likvidátory obalů například ze zářivek,  které na stavbu dodá  dodavatel stavby a HSV,  bude souhlasit s Vašimi slovy hovořícími ústy čestného prezidenta ESČ Jiřího Fialy, že je třeba pro elektrotechniky vykonat mnohé činnosti, které se doposud realizovat nepodařilo proto elektrotechnici jsou mnohdy pouhou popelkou za ostatními řemesly.
KEČR  se přiklání k veřejnému názoru autora dopisu:“ Soustavným štvaním bez semknutosti nás všech to nikam nevede a je to špatný cíl, nahrává to stále stejným „žvanilům“, kteří se vždy chopí představy, že by z toho mohlo pro ně něco kápnout.“ 
 Komora elektrotechniků KEĆR stále zastává názor, jehož cílem je vytvořit a prosadit elektrotechnickou jednotnou legislativu bez, které v budoucnu např.  hrozí elektrotechnickému řemeslu vyjma oblastí AT, nejen nedostatek přílivu nových studentů, ale i únik  elektrikářů střední generace k řemeslům ekonomicky efektivnějším bez realizací jejich pravidelných přezkušování..   
Komora elektrotechniků ČR zásadně  nesouhlasí  s  mottem ESČ: „oddělení zrna od plev“ neboť právě tento názor celé roky (cca 25 let) rozděluje elektrotechnickou odbornou i laickou veřejnost a  je tak primárním zdrojem nejednotnosti  elektrotechniků.
Za elektrotechniky bychom spolu s Vámi rádi vyslovili poděkování osobám, které jsou nositelem dotačního titulu a konceptu EG a popřáli jim spolu s Vámi mnoho zdaru v jejich práci a spolupráci s KEČR, který se dlouhodobě snaží navázat úzký kontakt  s ESČ, VIZ PŘÍLOHU Č.2, 3 a 4.
S pozdravem
                                Ing. František Zoul
                              Ing. František Zoul, tajemník KEČR     
                     

Offline Dobiáš Miroslav I.

 • Globální Moderátor
 • Nováček
 • *****
 • Příspěvků: 21
 • Karma: +4/-0
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #40 kdy: Leden 19, 2015, 11:27:40 dopoledne »
Přesto-že v elektrotechnice již nepracuji (pozor, změna profese není jednoduchá - chybí zkušenosti, praxe atd.), rád se k problému opět vyjádřím. Pan Fiala měl k dispozici cca 20 roků, aby někam elektrotechniku posunul. Když i já jsem byl členem ESČ ,tedy již před cca 20 lety, byl na předpokládaný negativní vývoj v elektrotechnice upozorněn, osobně jsem tak učinil. Bylo to období, kdy jsem přišel s návrhem zrušit vyhl.č. 50/78 Sb. a zavést povinnost vést PRUKAZ BEZPEČNOSTI elektrického zařízení. Pan Fiala se bohužel ,ostatně i jako mnozí ostatní, k návrhu postavil odmítavě. Nepomohlo ani následné upozornění ostatních orgánů státní správy (MPSV,ČKAIT, HASIČI, ČOI, TIČR, SUIP), což považuji za hlavní příčinu negativního stavu v elektrotechnice, který se již projevuje v technické úrovni elektrických zařízení ( v poslední době např. požár bytu v Jablonci n.N.), kdy elektrická zařízení není prakticky možné z hlediska jejich bezpečnosti sledovat. Tzv. revize není technicky průchodná, jak jsem v minulosti dostatečně prokázal. Vzhledem k tomu, že elektrotechnici nejsou schopni se sjednotit a případně své řemeslo kvalitně propagovat a hájit, je výsledek takový jaký je. Sice nevím (prozatím), co je to koncept EG ?jaká si nejlepší cesta?, předpokládám že se stav v elektrotechnice zlepšovat nebude. Bez zavedení průkazu bezpečnosti, to prostě nepůjde. Také bych se přidal k nesouhlasu "oddělení zrna od plev", elektrotechnici jsou zpravidla přemýšliví lidé, jenom se neumí organizovat a hájit zájmy elektrotechniky (tedy především bezpečnosti) a potažmo pak svoje. Až na některé "elektrotechniky", kteří si z vyhlášky 50 vytvořili výnosný kšeft. Nechápu proč ostatní za tento fosilní nesmysl vůbec platí. Již nejméně 20 roků to do elektrotechniky nic nepřináší. Prosím o vysvětlení co je to  - koncepce EG-, děkuji.  S pozdravem Dobiáš M.

Offline Štěpán Valenta

 • Předseda
 • Člen Českého elektro svazu
 • Nováček
 • ***
 • Příspěvků: 43
 • Karma: +6/-0
 • Být připraven, jest vše.
  • Český elektro svaz
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #41 kdy: únor 09, 2015, 08:38:13 dopoledne »
[move]Sjednocení elektrotechniků v roce 2015?

Zatím "zotrvalý" stav....
Kolegové s ESČ se domnívají, že jsou předurčení být vedoucí silou a vše ovládat a řídit z Prahy. Ostatní svazy mají být jen v rámci grémia informování (2x ročně) o jejich činnosti... O nějaké demokratické formě volby presidenta či presidiální rady si všichni mohou jen nechat zdát... Tady rok 1989 ještě zřejmě ani letos překročen nebude...
Pro ostatní svazy je to zcela nepřijatelné, ale HK ČR (Hospodářská komora) opět letos zřejmě ustanoví ESČ jako jediné začleněné elektrospolečenstvo do HK ČR  A dlužno připustit, že to bude mít opět snadné. Ostatní svazy, komory či cechy se o začlenění asi opět nepokusí...
A s tím vším souvisí i nové předlohy na novou 50. Ty předkládá pouze pražský svaz a jsou proto šity na míru právě tohoto svazu a jeho neutuchající snaze co nejvíce využít i novou 50 ke komerčním účelům.  Nyní chtějí nově školit i neelektrikářké řemesla a tvořit z nich jakési podivné všeuměli... Mimochodem princip elektrotechnického vzdělání jako základní podmínky na získání kvalifikace osoby znalé nenaboural dosud žádný stát CENELECU.  A nento nesmyslný návrh (bohužel dokonce zaštítěný HK ČR) byl smeten ze stolu i úředníky ministerstev. A to jak MPSV tak i školství - tak výrazně byl diletantský a nepřinášející žádnou přidanou hodnotu proti stávající 50...

Jaké je řešení a co léta marně navrhuje ČES?
Spojit všechny elektrotechniky do jediného profesního uskupení s normální demokratickou (volenou) strukturou vedení. A až teprve tento subjekt začlenit do HK ČR. Pokud však  opět letos HK ČR půjde cestou bezmyšlenkového začleňování opět se na dlouhou domu možnost spojit ESČ a ostatní svazy v ČR na dlouhou domu zmaří...
Jinými slovy: HK ČR by nemělo příště  začlenit ESČ do HK ČR a mělo by trvat  na tom, že do HK ČR bude začleněn jen sloučený subjekt všech elektrospolečstev včetně ESČ.
« Poslední změna: Květen 16, 2015, 10:18:43 dopoledne od Štěpán Valenta »

Offline Štěpán Valenta

 • Předseda
 • Člen Českého elektro svazu
 • Nováček
 • ***
 • Příspěvků: 43
 • Karma: +6/-0
 • Být připraven, jest vše.
  • Český elektro svaz
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #42 kdy: Květen 16, 2015, 10:13:03 dopoledne »
Jednání zástupců elektrotechniků na HK ČR
Ve středu 13.5.2015 se sešlli zástupci elektrotechzniků s vedením Hospodářské komory ČR. Zahajovací části se za Komoru zúčastnil i pan president Vladimír Dlouhý. Po jeho odchodu jednání řídil pan vicepresident Hospodářské komory.
Elektrotechnická společenstva zastupovali klíčové subjekty (ESČ, Český elektro svaz, MSES Ostrava a zástupce kraje Vysočina).
Na pořadu bylo zejména vytvoření podmínek pro spolupráci všech podnikajících elektrotechniků v ČR. A to tak, aby i v ČR  nebylo hned několik větších subjektů "zastupující" elektrotechnickou veřejnost.  Na jednání bylo zdůrazněno, že je to anomálie nemající v sousedních zemích Evropy obdobu. A bylo přijato většinové přáíní vytvořit jeden elektrotechnický subjekt  (s jedním IČO).
Do doby než to bude možné kolegové z Ostravy připravují statut asociace elektrotechniků pod křídli Hospodářské komory ČR. Toto řešení jsem na jednání za ČES podpořil. Ale pouze jako krátkodobé řešení (max. na rok...)
Následně by mělo být započato intenzivní jednání a návrh stabov pro celerepublikový elektrotechnický spolek začleněný pod HK ČR.
1 hodinové jednání  (přes moje písemné protesty) se projevilo jako velmi nedostatečné a nebylo možné důležité věci hlouběji vysvětlit a podpořit příklady. Nebylo např. možné upozornit na to, že pokud se nepodaří dostatečně rychle ustanovit jeden elektrotechnický subjekt pod křídly HK ČR, bude na pořadu připravený projekt kolegů z Brna. A to na vytvoření samostatné Komory elektrotechniků a na odchod elektrotechniků od HK ČR. Což  si nikdo zatím nepřeje. Vždy by se jednalo o tříštění sil a  my toto řešení podpoříme až vše výše popsané zklame.  A to včetně časového rozvržení do 1 roku...
                                       ;) 
« Poslední změna: Květen 16, 2015, 10:17:12 dopoledne od Štěpán Valenta »

Offline Šéfredaktor

 • Pravda je jen jedna...
 • Administrátor
 • Plný člen
 • *****
 • Příspěvků: 160
 • Karma: +10/-0
  • Český elektro svaz
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #43 kdy: Srpen 27, 2015, 01:43:18 odpoledne »
V polovině září by měly pokračovat jednání na půdě HK ČR o možnosti sloučení elektrotechniků v ČR a to pod křídly HK ČR.
Všichni jsou pro.
Tedy mimo ESČ. Že by obavy ze stráty vlivu. Ale jakého?  Od vzniku jim žádný legistalivní pokus nevyšel..
Ten poslední na "výrobu" elektrotechniků z laiků za 6 hodin a 8000,- Kč, ale stojí za to...
« Poslední změna: říjen 29, 2015, 01:58:40 odpoledne od Šéfredaktor »

Offline Štěpán Valenta

 • Předseda
 • Člen Českého elektro svazu
 • Nováček
 • ***
 • Příspěvků: 43
 • Karma: +6/-0
 • Být připraven, jest vše.
  • Český elektro svaz
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #44 kdy: říjen 29, 2015, 02:04:17 odpoledne »
Pozvánka na jednání na Hospodářskou komoru o sloučení elektro svazů v ČR zatím na ČES nepřišla...
Není co dodat - všem zainteresovaným v Praze zřejmě vyhovuje současný stav.
A ostatní?
KEČR - Komora elektro české republiky - vyvíjí činnost na Jižní Moravě...
Kolegové z Ostravy slíbili na jaře 2015 dodat statut Sekce ektro při HK ČR - zatím nám ho neposlali ani k přípomínkám...
V pražském svazu přidružili jedince, kteří se podíleli na řízeném rozkladu UE ČR (Unie elektrotechniků ČR) a deklarují zájem o přiřazení dalších svazů.  Ovšem za podmínek, které známe z činnosti Národní fronty. Tedy: členové připojených svazů by neměli právo volit, být volení ani mít jakouko-li možnost podílet se na řízení pražského svazu.
ČES: Za této situace obnovujeme komunikaci s orgány státní správy, aby jsme mohli být důstojným oponentem a předkladatelem legislativních návrhů  z oblasti elektrotechniky.  Není již dále možné čekat se založenými rukami, když je možné ze zámečníka, topenáře či kominíka udělat za dopoledne "částečného" elektrotechnika. A to je bohužel cíl kolegů z pražského svazu. Co z toho budou mít? Peníze za školení (8000,- Kč za den a ks)....
« Poslední změna: Listopad 14, 2015, 08:22:44 dopoledne od Šéfredaktor »