Anketa

Mají zástupci svazů iniciovat vznik nového  celorepublikového spolku prostřednictvím valné hromady elektrotechniků ČR?

ANO
3 (100%)
NE
0 (0%)

Celkem hlasů: 3

Autor Téma: Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?  (Přečteno 22530 krát)

Offline Šéfredaktor

• Pravda je jen jedna...
  • Administrátor
  • Plný člen
    • Český elektro  svaz
Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« kdy: červenec 07, 2013, 10:11:30 dopoledne »
Vážení představitelé jednotlivých malých a většinou již bohužel téměř nefunkčních svazů. Ti kterých se to netýká ať mně prominou. Jste ochotni a schopni se ještě sjednotit? Víte, že to jde v Německu, na Slovensku a třeba i ve Švédsku...?
Jaké by ze sjednocení vnikly výhody pro elektrotechnickou obec?  Zkuste vážení zapátrat třeba v minulosti jaké možnosti měl např. Elektrotechnický svaz český. Mimochodem právě z důvodu svého vlivu a možností byl ihned po únoru  1948 rozprášen tehdejší jednobarevnou státní  moci...  A dodnes se z mnoha důvodů nepodařilo na tehdejší tradici před únorové ESČ ani  jednomu z několika málo dnes ještě pracujících svazů ani jen přiblížit... A to ani tomu, který tu šanci měl největší a to je dnešní ESČ.  A máme obavy, že se to nepodaří ani nově avizovanému  kandidátovi na prezidenta ESČ právnikovi  panu Roušarovi…
Víte, že svazům nepřeje ani největší a nejnavštěvovanější elektrotechnický portál elektrika.cz kolegy Miroslava Minaříka.  Zde prezentované názory, že nebudou opět vytvářet elektrotechnickou národní frontu je hrubým zkreslením dějin. Právě vnik národní fronty po únoru 1948 byl koncem silné elektrotechnické organizace ESČ.  Zkušebna ESČ a ostatní movitý a nemovitý majetek byl znárodněn a svaz násilně rozpuštěn…
                                                                                                                              :)
« Poslední změna: červenec 07, 2013, 04:23:50 odpoledne od Štěpán Valenta »

Offline Štěpán Valenta

• Předseda
  • Člen Českého elektro svazu
  • Nováček
  • Být připraven, jest vše.
    • Český elektro svaz
Re:Svazy, cechy a unie v ČR máte na to se sjednotit?
« Odpověď #1 kdy: červenec 07, 2013, 10:20:47 dopoledne »
Věřím, že se v roce 2013 dojde alespoň k funkční spolupráci elektrotechnických společenství a podaří se vytvořit vize nového zastřešujícího subjektu. A chci doufat, že to bude jen jeden dostatečně silný ekonomický subjekt.  Krajské či okresní oblasti je možné vytvořit bez ztráty současných zvyklostí, a to pokrytím příslušnými asociacemi.

Zřejmě nejjednodušší variantou by bylo integrace všech stávajících subjektů do ČES.  Kdy stávající vedení ČES by odstoupilo a bylo zvoleno nové vedení ze zástupců jednotlivých svazů, cechů a unií...

Nový ČES by počítal nově i s náborem elektrotechnických výrobních podniků, středních a vysokých škol, učilišť... A to vše zastřešené Hospodářskou komorou.

Ekonomické krytí profesionálního provozu:

1) Členské příspěvky fyzických a právnických osob

2) Příspěvky za reklamu

3) Příspěvky z činností v normotvorné a legislativní oblasti

4) Vlastní výdělečná činnost např. v "přidružené výrobě" - ČES má perspektivní realitní systém; vyzkoušená je montážní činnost středních a velkých zakázek, celorepublikové zakázky na revize - stále častější požadavek...

5) Příjmy ze společného profesionálního vzdělávání

6) Příjmy ze zabezpečování odborných zkoušek elektrotechniků, projektantů a revizních techniků...

7) Příjmy ze zabezpečení komerčního on-line poradenského systému na telefon či e-mail... (pro členy ČES již zkušebně v ostrém provozu ...)

A jistě by jsme společně našli ještě další možné zdroje a nápady jak co nejrychleji společně rozjet skutečně životaschopný projekt. Vracet se dnes k principu UE ČR není asi nejlepší byť ještě možná varianta. A smířit se s tímto naším společných neúspěchem? Myslím, že na to je ještě brzy!
« Poslední změna: červenec 07, 2013, 04:26:01 odpoledne od Štěpán Valenta »

Offline Petr Kalvoda

• Nováček
  • *
  • Kdo chce jít dál, hledá cestu.
« Odpověď #2 kdy: červenec 16, 2013, 09:25:07 odpoledne »
Pokud já vím okolní státy (Slovensko nevyjímaje), by v ČR uvítalo jednoho elektrotechnického partnera.
Snad se pání cechmistři i u nás dokáží domluvit.  Jistě by to bylo přístupné pro vytváření nové legislativy elektro, normotvorbu, stanovování cenových mantinelů a doporučení a v neposlední řadě i poskytnutí členských výhod a možnost zastání v právních sporech.
A vážení v ČES jak dlouho ještě budete stát v pozadí a nepokusíte se provést sjednocení elektrotechniků pod vaší značkou?

Offline Šéfredaktor

• Pravda je jen jedna...
  • Administrátor
  • Plný člen
    • Český elektro  svaz
« Odpověď #3 kdy: červenec 16, 2013, 09:30:13 odpoledne »
Za ČES mluvit nemohu.
Ale za naši redakci slibuji provést moderaci a podporu snah pomoci vytvořit co je prakticky ve všech zemích v našem okolí. A to je jeden funkčí a důstojný elektrotechnický svaz (unie, komora...) české republiky. A já osbně bych v globalizované Evropě šel ještě i za hranice a to třeba na Slovensko.  Forma např. konfederace.
                                                          8)

Offline Štěpán Valenta

• Předseda
  • Nováček
    • Český elektro svaz
« Odpověď #4 kdy: červenec 16, 2013, 09:38:03 odpoledne »
Vážení kolegové,
                              víte, že jsme vyčkávali na kroky vedení UE ČR.  A v současné době jak jsme již dali na vědomí probíhají sondážní jednání vytvořit případně i nový sjednocující elektrotechnický subjekt. Případně některé malé a kolabující svazy zvažují o možnosti vstupu do stávajících celorepublikových svazů. Jak vše dopadne, záleží i na vás...
Zatím však pokud ČES nevysoupil z UEČR není možné pokládat za ukončený ani tento projekt. A nelze tak usuzovat jen s ukončením provozu jedněch internetových stránek,...

« Poslední změna: Srpen 01, 2013, 05:22:25 odpoledne od Štěpán Valenta »

Offline Šéfredaktor

• Pravda je jen jedna...
  • Administrátor
  • Plný člen
    • Český elektro  svaz
« Odpověď #5 kdy: Srpen 06, 2013, 08:54:44 odpoledne »
Podle posledních informací stále ještě nejsou známy podmínky, které vydá ESČ k možného vstupu věech svazů a cechů do nového subjektu se starým názvem ESČ, ale údajně zcela přepracovanými stanovami.
V nové ESČ mají být vytvořeny rovnocenné podmínky umožňující vstup skutečně všem svazům a cechům v ČR.
Z projektu je zatím známo jen jméno budoucího předsedy nového skutečně celorepublikového  ESČ....
« Poslední změna: Srpen 06, 2013, 09:12:37 odpoledne od Šéfredaktor »

Offline Štěpán Valenta

• Předseda
  • Nováček
    • Český elektro svaz
« Odpověď #6 kdy: Srpen 06, 2013, 09:09:49 odpoledne »
Ano tuto informaci mohu za ČES potvrdit.
A pokud ESČ vytvoří standardní podmínky vedení nového subjektu, tak aby se mohly skutečně fyzicky naplnit možnosti z dob předválečné ESČ. Kdy ESČ byl jednotným, bohatým, vlivným a současně masovým elektrotechnickým společenstvem. Byl by to velký čin loučícího se stávajícího presidenta  ESČ kolegy Fialy.
Co očekáváme my v ČES?
Nový první  prezident by měl být z ESČ, vicepresident z druhého nejsilnějšího svazu a ostatní členové  presidia ESČ se zastoupením všech začleněných krajských svazů,.  Po tomto prvotním ustanovení vedení, by v dalších volbách již vše probíhala demokratickým hlasováním v rámci tohoto silného a početného celorepublikového subjektu. a dle nově vytvořených stanov.
Pokud se tak stane budu velmi rád, že dojte konečně k dohodě  a spojení všech svazů, cechů a UNií v ČR.  Velký problém, ale budu mít z ukončením našeho svazu, který dospěl v plnohodnotný celorepublikový svaz akceptovaný a známý i za hranicemi ČR.

???
« Poslední změna: Srpen 21, 2013, 11:17:09 dopoledne od Štěpán Valenta »

Offline Dobiáš Miroslav I.

• Globální Moderátor
  • Nováček
« Odpověď #7 kdy: Srpen 07, 2013, 12:02:13 dopoledne »
Prozatím bych ČES nerušil, navrhuji počkat, až na výsledky činnosti sjednoceného svazu. V případě kvalitních řešení bych svaz integroval do nového celku.

Offline Štěpán Valenta

• Předseda
  • Nováček
    • Český elektro svaz
« Odpověď #8 kdy: Srpen 07, 2013, 10:58:01 odpoledne »
Bezhlavé rozpuštění ČES určitě nehrozí.  Naopak nabízíme vstup do našeho celorepublikového svazu i ostatním menším krajským svazům. 
V této chvíli jsou na tahu však kolegové z ESČ. A my s nedočkavostí čekáme na podmínky na začlenění do této aktualizované instituce. Během srpna by jsme měli mít k dispozici nové stanovy ESČ. A text stanov napoví, budeme-li se možných vstupních jednání vůbec účastnit.... 
O všem budeme elektrotechnickou veřejnost postupně informovat prostřednictvím našich mediálních kanálů. A to bez příkras, cenzory či znevažování jakéko-li zúčastněné strany či poťouchlých poznámek elektrotechnických bosů v pozadí...
Navíc všem zúčastněným svazům nabízíme naše stránky k dispozici  a to včetně elektrotechnické veřejnosti. Které se to bude týkat v přímém přenosu.
I elektrotechnická nezačleněná veřejnost by měla projevit názor na historicky unikátní pokus o spojení donedávna nerozumně více soupeřících než spolupracujících elektrotechnických svazů .                                       

« Poslední změna: Srpen 08, 2013, 11:05:13 odpoledne od Šéfredaktor »

Offline Štěpán Valenta

• Předseda
  • Nováček
    • Český elektro svaz
« Odpověď #9 kdy: Srpen 21, 2013, 11:31:42 dopoledne »
Ještě dodatek k možnému vstupu Českého elektro svazu ČES) do Elektrotechnického svazu Českého (ESČ).
Prostudovali jsme poslední stanovy ESČ z ledna 2013:
viz http://www.elektrosvaz.cz/o-nas-1/stanovy-esc-1.aspx

Bohužel očekávané změny k alespoň elementárně snesitelným ústupkům zde chybí...
Presidenta volí presidiální rada a on na oplátku jmenuje či odvolává prezidiální radu...
Nikdo jiný do nejužšího vedení mluvit nemůže!!!!
Zástupce jiného svaz má účast v presidiální radě dokonce ve stanovách zakázanou!!!....
                                                                                                                       :(

« Poslední změna: Srpen 21, 2013, 04:24:35 odpoledne od Štěpán Valenta »

Offline Jan Franěk

• Nováček
  • *
« Odpověď #10 kdy: Srpen 25, 2013, 04:48:54 odpoledne »
Víte, že svazům nepřeje ani největší a nejnavštěvovanější elektrotechnický portál elektrika.cz kolegy Miroslava Minaříka.                                                                                                                                :)

Tak to je jeden z prvních omylů. Miroslav Minařík svazům nejen neubližuje, ale navíc jim i přeje. Bohužel snad nikdo mu nedokáže prozatím poskytovat potřebné informace ke zveřejnění. Prováděné BANY a další "mazání". neprovádí on, protože ten má jiné starosti ohledně náplně Elektriky.cz a podobně, nýbrž nezainteresovaní moderátoři. NAvíc se podle něj, dopouští vedení všech svazů a cechů, opakování stále stejných chyb. A koho by bavilo neustále na to upozorňovat a stále zveřejňovat stejná, nebo podobná prohlášení. JIstě mu to lze věřit, protože se stále nepodařilo ke spojení přesvědčit více, jak pár desítek, možná stovek elektrikářů, což není mnoho. Pokud jich je o trochu víc, omlouvám se za podcenení, ale stejně to na věci prozatím nic nemění.

A nelze tak usuzovat jen s ukončením provozu jedněch internetových stránek,...

To je sice pravda. ALe tyto zmiňované internetové stránky jsem spravoval já osobně a také jsem se spojil s úřadujícím předsedou, hned z několika důvodů. Za prvé jsem potřeboval aktualizovat obsah stránek, k čemuž bylo potřeba informací o činnosti ( tím jsem "otravoval" často) a dále mě i osobně zajímalo dění okolo sjednocování cechů a svazů. Informace ke zveřejnění  jsem nedostal žádné. Jen informaci o formálním ukončení činnosti s příslibem, že dostanu text, na kterém by Unie elektrotechniků ČR, oficiálně (myšleno veřejně) ukončila činnost, takříkajíc se ctí. Bohužel jsem na ten text čekal několik měsíců, až mě došla trpělivost a zveřejnil jsem informace o konci Unie sám.
Jen upozorňuji, že stránky Unie jsem postavil já sám, protože se nikdo za roky fungování Unie, nedokázal o to postarat přede mnou. Jejich postavení, provoz i vytvoření kvalitnějšího loga pro zveřejnění na webových stránkách, jsem financoval ze svých osobních zdrojů, jen proto, že jsem do poslední chvíle věřil tomu, že to má nějaký význam a že se to snad konečně povede rozhýbat. BOhužel nepovedlo.

Zástupce jiného svaz má účast v presidiální radě dokonce ve stanovách zakázanou!!!....

TAk to tedy ESČ moc nepokročilo  :( 

Bohužel ani KEČR, jako nová organizace s cílem sjednocení elektrotechniků, mě nedokázala přesvědčit o tom, že to myslí opravdu vážně. Jak jinak si vysvětlit absenci webových stránek, které jsou v dnešní době tím hlavním nositelem informací o dění v podobných organizacích. Navíc i díky nemnoha informacím o činnosti KEČRu, nevím jak chce naplňovat své  cíle, co vlastně dělají ( pravidelné informace o činnosti) a jestli vůbec fungují.  Zde musím vyzdvihnout ČES, který snad jako jediný (snad jen mimo ESČ) z mě známých svazů, dokáže pravidelně informovat své členy o dění a novinkách.

Offline Štěpán Valenta

• Předseda
  • Nováček
    • Český elektro svaz
« Odpověď #11 kdy: Srpen 26, 2013, 07:32:03 odpoledne »
Mám-li stručně reagovat na kolegu Fraňka a to v naznačených bodech pak tedy:
1( Ano já si subjektivně stále myslím, že elektrika.cz vedená panem Minaříkem byla jedním z nešťastných věcí pro svazovou činnost obecně a v neposlední řaděi i proi UE ČR ... Dá se dohledat v archivu elektriky.cz...
2( Co se týká absence stránek svazů. Ano stránky malé elektro svazy nemají  a měly by být řešeny až po vzniku nového celorepublikového společenství. 
Webové stránky by nové společenstvo získalo ihned po vstupu do HK ČR a to takové jaké zdarma užívá  i ESČ.
Nové společenstvo by však mělo možnosti podstaně větší využitím i všech stránek Českého elektro svazu. Mimochodem hojně nvštěvovaných i ze zahraničí a s možností nový subjekt zviditelnit ihned i v Evropě.
3) Komora elektrotechniků ČR (KEČR):
Je to jedna z vějíře možností. Možnosti vyjednávání ovlivňuje i současná generační výměna ve vedení jednolivých svazů a co budou preferovat nástupci dnešních presidentů a předsedů je pro nás také jedna z neznámých...
 .                                                                                     :)

Offline Jan Franěk

• Nováček
  • *
« Odpověď #12 kdy: Srpen 26, 2013, 10:02:22 odpoledne »
2( Co se týká absence stránek svazů. Ano stránky malé elektro svazy nemají  a měly by být řešeny až po vzniku nového celorepublikového společenství. 
Webové stránky by nové společenstvo získalo ihned po vstupu do HK ČR a to takové jaké zdarma užívá  i ESČ.

Promiň mi, ale v tomto s tebou nesouhlasím. Jednak není až takový problém připravit alespoň jednoduché webové sránky, na kterých by měla být široká veřejnost informována (osobní zkušenost) a za druhé, mě osobně připadají stránky ESČ, vystavené pod HK, trochu neodpovídající postavení, o které tyto organizace stojí. Pokud mám oslovit širokou odbornou veřejnost, nemohu jim předhodit jen takový pidizáklad webových stránek zdarma.  Myslím si, že ty osobně s tím máš poměrně velkou zkušenost, proto mě tvůj názor poněkud překvapuje.  Nemluvím o malých ceších a svazech, ale o sjednocujícím společenstvu, ať už půjde o kohokoliv. Jak chce získat vážnost a důvěru lidí v to, že někoho dokáží zastupovat, když nemůžou věnovat trochu času a pár drobných do webových stránek. JTo jim za to čtenáři nestojí? e potřeba začít jednat, ne na něco pořád čekat. Čas letí.

Offline Štěpán Valenta

• Předseda
  • Nováček
    • Český elektro svaz
« Odpověď #13 kdy: Srpen 26, 2013, 10:18:21 odpoledne »
Já souhlasím Honzo.  Ale malé krajské svazy kromě kolegů z Brna nemají žádné stránky.  Stránky poskytované začleněnému společenstvu (ESČ(  zdarma od HK ČR jsou tak českým nadstandardem mezi elektro svazy..
Naše stránky jsou v řádu několika desítek tisíc a tady nemůžeme očekávat takovou investici ani od dalšího více méně krajského svazu  a tedy ESČ i tady jsou na vině omezené finanční možnosti.
Zatím se předběžně počítá, že by se využívaly nejen naše stránky, ale i benefity ČES.  Tam je problém podobný. Menší krajské svazy mají v tomto podstatně omezenější prostor a nemůžeme očekávat, že by mohly v dohledné době tuto situaci vyřešit elegantněji než vzájemným sloučením.
Tady ovšem platí ty moje pochybnosti vzhledem ke stanovám ESČ... i malé aktivitě ostatních představitelů krajských svazů a cechů v nadcházejících jednáních.

« Poslední změna: Srpen 26, 2013, 10:22:31 odpoledne od Štěpán Valenta »

Offline Jan Franěk

• Nováček
  • *
« Odpověď #14 kdy: Září 01, 2013, 10:44:44 dopoledne »
Je mi jasné, že je to hlavně o penězích. Ale k vytvoření jednoduchých stránek, stačí jen trocha času a vybrat si jednu z mnoha šablon na internetu, které jsou poskytovány i zdarma, včetně datového místa k jejich umístění. Zde bych zas task velký problém neviděl.

MOžná je to tím, že ve vedení svazů pracují především starší ročníky elektrikářů. Chybí "mladá krev", která by se dokázala o toto médium postarat asi přece jenom lépe.  Taky by možná stálo za to, najít témata a cíle, které by dokázaly oslovit i elektrikáře mladších ročníků. Ti by zřejmě přinesli nový pohled na problémy a možná i nová řešení.