Autor Téma: Doplňující ochranné pospojování rozvodů vody, vodovodních a sprchových hlavic v  (Přečteno 14865 krát)

Offline Šéfredaktor

• Pravda je jen jedna...
  • Administrátor
  • Plný člen
    • Český elektro  svaz
Dobrý den vážení,
chtěl bych vznést dotaz ohledně provádění doplňujícího ochranného pospojování rozvodů vody (i když je tento rozvod proveden v plastu), vodovodních baterií v koupelnách a v kuchyních a sprchových hlavic.
Tento problém ohledně provádění doplňujícího ochranného pospojování už řeším s elektrikáři a projektanty několik let.
Všeobecně převládá názor, že není vůbec třeba provádět toto doplňující ochranné pospojování rozvodů vody a vodovodních baterií a sprchových hlavic.
Ale v normách ČSN 33 2000-4-41 ed.2, ČSN 33 2000-5-54 ed.2, ČSN 33 2000-7-701 ed.2 je tom jasně psáno.
Proto bych se chtěl zeptat zda můj nároz a trvání na tom, že musí být provedeno doplňující ochranné pospojování rozvodů vody (i když tento rozvod je proveden v plastu), vodovodních bateirí v koupelnách, v kuchyních a sprchových hlavic v koupelnách správný.

Offline Štěpán Valenta

• Předseda
  • Člen Českého elektro svazu
  • Nováček
  • Být připraven, jest vše.
    • Český elektro svaz
Okolo koupelen je stále mnoho nejasností....
Citace z ČSN 33 2000-7-701 ed. 2
Místní doplňující pospojování musí v souladu s požadavky 415.2 spojit s ochranným vodičem všechny nechráněné vodivé části a všechny neživé vodivé části upevněných zařízení uvnitř místnosti s koupací vanou alnebo se sprchou.
a ČSN 332000-4-41 ed.2 čl. 415.2:
Doplňující ochranné pospojování musí zahrnovat všechny neživé části upevněných zařízení současně přístupné dotyku a cizí vodivé části včetně, pokud je to proveditelné, hlavních kovových armatur železobetonu. Systém ochranného pospojování musí být spojen s ochrannými vodiči všech zařízení včetně zásuvek.
Co se dá odvodit z obou norem:
Musí být spojeny všechny neživé části, ochranné vodiče zásuvek a cizí vodivé části.  Z obou těchto norem vypadly však dvě důležité  podmínky:
1) Cizí vidivé části (vodivá vana, vodivý odpad, kovový rám dveří...) je nutné zahrnout do doplńujícího pospojování mohou-li tyto předměty přivést nebezpečný potenciál.. Např. Byla-li  kovová vana vodivě spojena s kovovým odpadním potrubím musela být zahrnuta do doplňujícího pospojování.
Tato podmínku nalezneme již jen v TNI o koupelnách...
2) Pokud nebylo možné ověřit možnost přivedení potenciálu, bylo možné ověřit, jeli kovová cizí část (vana, kovová baterie na plastovém potrubí, kovové rámy oken...) uložena "izolalovaně"  s odporem > 50 kohhmů. Ale i tato hodnota z ČSN vypadla...
Znovu je proto možné diskutovat o tom, je-li nutné kromě zmiňované kovové baterie na plastovém potrubí, zahrnovat i další kovové předměty (stoly atd) do ochranného pospojování - tady mám na mysli třeba kuchyně...
« Poslední změna: Srpen 01, 2013, 04:07:04 odpoledne od Štěpán Valenta »

Offline Josef Vávra

• Nováček
  • *
Já v koupelnách kovové baterie na plastovém potrubí nepřipojuji.
U kovových stolů ve velkých kuchyních to po nás náš revizní technik chce. 

Offline Lucka

• Nováček
  • *
Dobrý den, já jsem nedávno měla drobný problém s rozvody u mě v autě a ptala jsme se přátel na pořádného elektrikáře v Praze a doporučili mi tohoto http://www.elektrikarkokes.cz/ Zavolala jsem se, domluvila a během několika hodin bylo vše hotovo. Naprostá spokojenost, mohu jen vřele doporučit!

Offline Šéfredaktor

• Pravda je jen jedna...
  • Administrátor
  • Plný člen
    • Český elektro  svaz
Milá Lucko, trochu mimo téma. 
Ale dobrá, Vaši skrytou reklamu či doporučení necháme...
                                                                                              :)

Offline rudo-mato

• Nováček
  • *
podla mna je absurdne mať na baterii v novej kupelni svorku na pripojenie ž-z 

Offline Jan Franěk

• Nováček
  • *
podla mna je absurdne mať na baterii v novej kupelni svorku na pripojenie ž-z 

Jak se to vezme. Řekl bych, že většina lidí očekává jednoznačnou odpověď. Ta prostě není. Pokud se na to podívám z hlediska norem a předpisů, musím nejprve určit vnější vlivy a s tím spojená rizika. Pokud projektant, dle výpočtů, usoudí, že není potřeba ochranné pospojení, tak být nemusí. Pokud mu ovšem vyjde nějaké možné riziko, jistě ho navrhne. V jakém rozsahu opět záleží na tom, co všechno se v koupelně nachází a co všechno nám může přívést jiný potenciál. Podrobněji o tom hovoří normy. Samozřejmě musí jít o projektanta, který nepoužívá pouze contl/c  a  contol/v.
Nakonec nastoupí revizní technik, který by měl provést potřebná měření.  Může se s tát, že po provedených měřeních, sám navrhne vše pospojit. ALe jak to provést v hotové koupelně? Proto patřím k takzvaným pospojovačům. ALe přiznávám, že kohoutky jsem pospojoval jen párkrát a nejednalo se o běžnou koupelnu, v běžném rodinném domě. Tam se mi ještě nestalo, aby to bylo opravdu potřeba.

Offline Štěpán Valenta

• Předseda
  • Člen Českého elektro svazu
  • Nováček
  • Být připraven, jest vše.
    • Český elektro svaz
Většinou podobné diskuze nemají zcela jasný výsledek. Můžeme se jednotlivě dle svých zkušeností a alibisticky napsané ČSN dohadovat...  Osoby, které píši normy nemají většinou bohužel žádné vlastní praktické zkušenosti. A nikdo z nás z praxe jim především z nedostatku času ndokáže pomoci. Kruh, z kterého není prakticky východisko.
Aby se situace zlepšila je třeba se zapojit do příslušných komisí na ÚNMZ což náš svaz nabízí.  Zájem o tuto službu a následně pak ochota pracovat je však velmi chabá...
Nemáme čas!!!!....

Změna v poslední normě o koupelnách týkající se pospojování je opět ta, která bude muset být opravena a doplně tak, aby byla alespoň elementárně srozumitelná.

Nicméně se dá z článku 701.415.2 ČSN 33 2000-7 ed.2 dovodit s poměrně vysokou pravděpodobností, že kovové baterie není třeba připojovat na ochranné pospojování koupelny ani dle tohoto nedobře formulovaného odstatvce normy.
 A to proto, že to nejsou kovové časti vodovodu vstupující do místnosti. Do místnosti vstupuje plastové potrubí a  až na něj je osazena kovová část vodovodu t.j. kovová baterie)...