Autor Téma: Ako zapojiť ovládanie svietidiel pohybovým spínačom cez relé (stykač)?  (Přečteno 1504 krát)

Offline Bacon

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
  • Karma: +0/-0
Rád by som vás požiadal o radu pri zapojení ovládania svetiel pohybovým spínačom cez relé (stykač).

Momentálne má objekt 19 okruhov osvetlenia - chodby, schodištia. V každom okruhu je niekoľko svietidiel (ich počet je rôzny, podľa dĺžky chodby, schodišťa) a ovládané sú tlačidlovými vypínačmi (ich počet je rôzny, podľa dĺžky chodby, schodišťa). Všetky vypínače v danom okruhu sú zapojené paralelne a je sú zvedené do rozvádzača v suteréne, kde sú prepojené cez časové schodišťové relé.ktoré priamo spína ten svoj daný okruh.
Požiadavka zákazníka je prerobiť - vymeniť tlačidlové vypínače za pohybové snímače priamo do inštalačnej škatulky vypínača. Do každého tlačítka je však privedený len fázový vodič - prívod a odvod. Našiel som riešenie pre toto zapojenie, no toto umožňuje použitie len klasických konvenčných žiaroviek - cez vlákno žiarovky si berie spínač "N" prívod a môže sa maximálne spínať 600W. Keďže v niektorých okruhoch je vyšší príkon chcem použiť spínacie relátka - stykače na ovládanie jednotlivých okruhov.
Neviem však, či cez vinutie cievky stykača sa dostane prívod "N" na pohybový spínač a bude to fungovať ako má. Rozmýsľal som o paralelnom pripojení tlejivkovej panelovej kontrolky na vynutie stykača. Tak by sa mohol dostať "N" do pohybového spínača.
S použitím stykača by sa mohli v svietidlách použiť úsporné či LED-kové žiarovky.
Máte s tým niekto skúsenosť?