Anketa

Má být dle Vašeho soudu tato vyhláška vydaná?

ANO
0 (0%)
NE
5 (100%)

Celkem hlasů: 5

Autor Téma: Nová 50 k připomínkám  (Přečteno 11831 krát)

Offline Šéfredaktor

• Pravda je jen jedna...
  • Administrátor
  • Plný člen
    • Český elektro  svaz
Re:Nová 50 k připomínkám
« Odpověď #15 kdy: červen 25, 2014, 02:16:26 odpoledne »
Vážení elektrotechnici,
                                  slíbili jsme otevřené a transparentní informace o nové vyhl. 50.
Na materiálu pracují s pověřením ministerstva MPSV pracovníci TIČR a členové HK ČR prostřednictvím ESČ. S materiálem jsou seznámeni rovněž elektrosvazy ve vašich krajích  (pokud jsou řádnými členy sekce elektro při HK ČR…)
Domníváme se, že by se již v této fázi měla s tímto materiálem postupně (průběžně) seznamovat i elektrotechnická veřejnost. Která by tak mohla uplatnit zde své připomínky.
Pokud se takové připomínky objeví, rádi předáme zpracovatelům odkaz na  toto diskuzní vlákno.
                       ;D

« Poslední změna: červen 25, 2014, 02:22:51 odpoledne od Šéfredaktor »

Offline Dobiáš Miroslav I.

• Globální Moderátor
  • Nováček
« Odpověď #16 kdy: červen 27, 2014, 10:48:18 dopoledne »
Pokud se takové připomínky objeví, rádi předáme zpracovatelům odkaz na  toto diskuzní vlákno.
                       ;D

Ono to stejně nebude nic platné. Z návrhu je patrný konzervativní přístup k činnosti v elektrotechnice, který je založený na revizích tak, jak je známe dosud. To, že tento přístup je technicky neprůchodný nechtějí tvůrci tohoto "nového" předpisu akceptovat. Je jasně patrná systémová podobnost v vyhláškou č.50/78 Sb. To v principu nemůže přinést do elektrotechniky nic pozitivního pro budoucí časy. Zmatek v elektrotechnice bude pokračovat. Skoro by bylo lepší vyhl.č.50/78Sb. zrušit bez náhrady. Ten důvod je celkem jednoduchý. Požadavek na bezpečnost technických zařízení je zákonně stanoven v souvisejících předpisech. Za bezpečnost svých zařízení je odpovědný jejich majitel (tato odpovědnost je nepřenosná). Je tedy na majiteli, jakým způsobem bezpečnost zařízení prokazuje. To, že je nejlépe se opřít o soustavu norem, je v celku jisté. Pro majitele to znamená značné zatížení v oblasti správy dokumentů k zařízení. Revizní zpráva nemá dostatečnou vypovídací schopnost. V návrhu je podstatná principielní chyba. Je patrná snaha zajistit prioritu revizních techniků nad ostatními osobami, a to včetně projektantů. /viz návrh, příloha č.7 /. Dokumentace je ,alespoň dosud byla, základním podkladem pro provádění činnosti na elektrických zařízeních,/včetně revizí/ tak, jak je známe. Vzhledem k současné náročnosti elektrotechniky není možné s úspěchem tento fakt obcházet. Je velmi podivné, že současní navrhovatelé zcela ignorují tuto skutečnost. Také postoj elektrotechniků /tedy ignorace požadavků/ není zcela jistě v pořádku. Bylo by tedy jenom ku prospěchu věci zrušit vyhl.č. 50/78 Sb. bez náhrady, a tak ukončit nedůstojnou situaci kterou způsobuje.
« Poslední změna: červen 27, 2014, 10:55:58 dopoledne od Dobiáš Miroslav I. »

Offline Jan Franěk

• Nováček
  • *
« Odpověď #17 kdy: červen 28, 2014, 07:14:14 odpoledne »
Mě osobně, to vzhledem k úzkým mantinelům, které určuje platná legislativa, přijde jako celkem slušně odvedená práce. Své drobné výhrady napíšu během připomínkového řízení a pak se uvidí. Osobně jsem tam našel několik velmi pozitivních věcí, které se týkají řemesla, i přímo mého podnikání. Nadále ovšem zůstává neznámou, jak se bude dodržování platné legislativy kontrolovat a trestat. To je dle mého alfou i omegou každého zákona, vyhlášky, normy , nebo nařízení.

Offline Šéfredaktor

• Pravda je jen jedna...
  • Administrátor
  • Plný člen
    • Český elektro  svaz
« Odpověď #18 kdy: červenec 03, 2014, 08:22:59 odpoledne »
Děkuji za příspěvek,
                               a mám jen drobnou poznámku.
Připomínkové řízení právě probíhá... a obávám se, že nejen Vy svou ŠANCI NA VYJÁDŘENÍ PRÁVĚ STRACÍTE.

« Poslední změna: červenec 03, 2014, 08:26:14 odpoledne od Šéfredaktor »

Offline Štěpán Valenta

• Předseda
  • Člen Českého elektro svazu
  • Nováček
  • Být připraven, jest vše.
    • Český elektro svaz
« Odpověď #19 kdy: Listopad 11, 2015, 11:55:04 dopoledne »
Vážení,
          již dále se k
Citace
pražským elektrotechnickým svaze
m předloženému návrhu nové 50 nevyjadřujte.
Tato předloha nenašla kladnou odezvu ani u odborné elektrotechnické veřejnosti, ani u státního aparátu ani u příslušných ministerstev.
Důvodů bylo mnoho (bezkoncepčnost, neprovázanost s ostatní legislativou, nepřínosná vhledem ke stávající 50....) 
Ta největší chyba však bylo prolomení podmínky na získání elektrotechnické kvalifikace krátkodobým školením a možnost získat za 8 hodin a 8 tisíc dílčí elektrotechnickou kvalifikaci prakticky pro jakýko-li učební obor...
Jsem velmi rád, že zvítězil zdravý rozum a že elektrikáři nestratí ve prospěch ostatních řemesel svou práci.
Jaký by tedy měl být další postup ve věci nové legislativy elektro?
Odpovědní vytváří studii konceptu nového návrhu zákona o VTZ o odborné způsobilosti osob a v neposlední řadě o vytvoření moderního systému státního odborného dozoru.
Jak se vše bude dále vyvíjet vás budeme informovat na našich stránkách. Členové asociace ČES a řádní členové ČES  budou informování přednostně a budou se moci k probíraným tématům vyjadřovat prakticky on-line..
Děkuji za ČES všem za podporu a dosud poslané podněty a návrhy, velmi si Vaší přízně vážíme.
                                                                           ;D
« Poslední změna: Listopad 15, 2015, 08:28:16 dopoledne od Šéfredaktor »

Dobiáš Miroslav

• Host
« Odpověď #20 kdy: říjen 09, 2017, 08:30:22 odpoledne »
Je to neuvěřitelné, ale jsou to již téměř čtyři roky, co jsem psal poslední příspěvky.  Bohužel mně čas dává za pravdu, co se týče předpovědi vývoje v elektrotechnice. Dívám se sice již jenom z dálky, ale nemohl jsem si nevšimnou prohlubujícího se chaosu. Zoufalého hledání  kvalitních elektrikářů zaměstnavateli, tady takových elektrikářů, kteří jsou ochotni v elektrotechnice pracovat, pravda , někdy mně připadá, že hledají spíše geniální  vědátory, než zaměstnance.  Co se týče vyhl.č. 50- nezaznamenal jsem žádný pokrok, alespoň co se týče různých inzerátů v tisku, všude je požadavek "kvalifikace podle vyhl. č. 50" Je to až směšné ( kdyby věděli, jak je to nesmyslné) , co vlastně požadují, místo toho aby se postarali o řádný technický stav elektrických zařízení.  Velmi se mýlí, když se opírají o tzv. revizi, místo toho aby zajistili kvalitně prováděnou údržbu s průkazem bezpečnosti, tak jak jsem jej navrhoval v minulosti. To bohužel funguje dosud. Kam to vlastně zajde?? Zkuste to odhadnout. Zdravím všechny poctivce.   Dobiáš M.
« Poslední změna: říjen 10, 2017, 09:00:37 odpoledne od Dobiáš Miroslav I. »

Offline Štěpán Valenta

• Předseda
  • Nováček
    • Český elektro svaz
« Odpověď #21 kdy: říjen 20, 2017, 10:47:02 dopoledne »
Vše souvisí s neutěšenou situací v politice. Mimochodem pomohou všeobecnému marasmu dnešní volby? Asi bohužel NE.
A v elektrotechnice to je naprostesto stejné. Naprostá neschonost spolupráce mezi stávajícími několika svazy nahrávají tomu nejméně schopnému...
Výstupy toho nejméně schopného pak nemají v legislativním procesu žádnou šamci. A je třeba důrazně dotat, že to je vlastně velmi dobře Jsou totiž až neskutečně diletanské. 
 A tak máme 50 z roku 1978 a můžeme se prokazovat bumážkami s velmi malou přidanou hodnotou a to je ještě ten lepší případ. Jakou hodntotu může mít 50 vydávaná nejméně schopným svazem (a sttává se to již špatným vzorem i pro ostatní "školitele") se školením a zkouškou během jednoho dopoledne?...
Pokud to většině vyhovuje není a nemůže být naděje na odborné vzkříšení elektrotechnického stavu.  >:(

Jiří Novák

• Host
« Odpověď #22 kdy: únor 21, 2018, 07:09:14 dopoledne »
Já osovbně jako RT elektro vyhl. 50 bůbec nepotřebuji a koupím si ji.
Je to dle mne vyhazování peněz a je k ničemu!!Já se vyslovuji za velkou elektrotechnickou společnost Vyhl.50 jako takovou bez náhrady zrušit!!!!!!

Offline Štěpán Valenta

• Předseda
  • Nováček
    • Český elektro svaz
« Odpověď #23 kdy: Duben 17, 2018, 12:27:26 odpoledne »
Já osovbně jako RT elektro vyhl. 50 bůbec nepotřebuji a koupím si ji.
Je to dle mne vyhazování peněz a je k ničemu!!Já se vyslovuji za velkou elektrotechnickou společnost Vyhl.50 jako takovou bez náhrady zrušit!!!!!!
Vyhláška 50 se bez náhrady zrušit nedá..  Ale je těžko pochopitelné, že bohatě placený státní aparát není schopen vytvořit důstojnou legislativu řešící Odbornou způsobilost v elektrotechnice.
Na vytvoření jednotné elektrotechnické společnosti nemá zájem jeden svaz. Bohužel má sídlo v hlavním městě a cítí se tak pasován za mentora celé ČR. 

Offline Šéfredaktor

• Pravda je jen jedna...
  • Administrátor
  • Plný člen
    • Český elektro  svaz
« Odpověď #24 kdy: Duben 15, 2019, 02:36:39 odpoledne »
Nový návrh nové 50 má údajně Energetika. 
Zatím jsme tento návrh, ale neviděli...